Lekturę można czytać, omawiać, ilustrować… a co wy na to, by w ramach powtórzenia, zamiast sprawdzianu, użyć własnej kreatywności i wyobraźni ?
W naszej szkole w ramach projektu edukacyjnego ,, Jesienny zakątek lektur”  uczniowie klas: VI A, VI B, VC, wykonali przepiękne makiety, budowle, gry planszowe, mapy, szkatułki lekturowe nawiązujące do treści lektur: ,,Chłopcy z Placu Broni” i ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
Uczniowie zostali podzieleni na grupy i w ciągu trzech tygodni mieli przygotować prace według własnego pomysłu. Ustaliliśmy, że mogą skorzystać z informacji zawartych w Internecie, aby dowiedzieć się, jak technicznie wykonać projekty. Natomiast treści miały pochodzić z naszych notatek z zajęć i spostrzeżeń uczniów. Na lekcji powtórzeniowej zaprezentowali swoje pomysły i z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji koleżanek i kolegów. Następnie ich oryginalne dzieła zostały zaprezentowane na holu szkolnym, wzbudzając duże zainteresowanie, szczególnie młodszych uczniów, którzy z zaciekawieniem i podziwem oglądali ich prace.
Mam nadzieję, że właśnie ta ciekawość i zachwyt sprawią, że w przyszłości z chęcią sięgną po te lektury
Tekst i fot.: p. Bogusława Gawryś