Zbliżamy się wielkimi krokami do zakończenia szkolnego projektu „Akademia Młodego Naukowca”, który miał na celu popularyzować i rozbudzić zainteresowania uczniów naukami ścisłymi. 16.03.2023r zaraz po zmaganiach z zadaniami kangurowymi w ramach Szkolnego Święta Nauki uczniowie klas 8 pod kierunkiem nauczycieli chemii, biologii i fizyki prezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom zebranym w sali gimnastycznej ciekawe eksperymenty naukowe. Uczestnicy mogli obserwować lub wykonać eksperymenty chemiczne, biologiczne i fizyczne oraz matematyczne wykorzystując m.in. pomoce pozyskane przez szkołę z programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Tekst i zdj.: p. Agnieszka Rakocińska, p. Jadwiga Dąbrowska
 
Uczniowie klasy III c zmierzyli się z możliwościami polskich klocków konstrukcyjnych Korbo zakupionych w ramach #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy: konstruktorzy według instrukcji oraz "free style". Klocki korbo daja mnóstwo możliwości, można je wykorzystywać do kodowania, wprowadzać elementy techniki oraz fizyki 🤓🤔 Budowle nie są statyczne, za pomocą korbki poruszają się zębatki i przekładnie, tworząć mechanizmy będź ruchome obrazy. Z pewnością klocki Korbo będą często używane 😀
Tekst: p. Elżbieta Krasicka
 
Kontynuacją programu Laboratoria Przyszłości są #MobilneLaboratoriaPrzyszłości (MLP), które w sposób praktyczny wspierają uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości 🤓 Dzisiaj, dzięki wsparciu p. Karola Motyki Starosty Braniewskiego, gościliśmy w naszej szkole zespół edukatorów MLP. Edukatorzy przeprowadzili dla kilku grup uczniów z kl. 4,5 i 6 pokazowe warsztaty z wykorzystania m.in. drukarek 3D i mikrokontrolerów. Warsztaty wzbudziły entuzjazm wśród uczniów i wyzwoliły chęć odkrywania kolejnych możliwości, jakie daje korzystanie z nowoczesnych technologii.
 
Link:
Uczniowie klasy 4c naszej szkoły już po raz drugi uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem zestawów do nauki podstaw programowania, elektroniki, mechatroniki i elementów robotyki BECREO KIT, prowadzonych przez Pana Karola Motykę- Starostę Braniewskiego.
Podczas pierwszej lekcji dzieci zapoznały się i przygotowały do pracy elementy zestawu (mikrokontroler Arduino, moduły elektroniczne- wyświetlacze, diody, czujniki, głośniki) oraz zamontowały odpowiednie elementy na makiecie ruchu ulicznego.
Dziś stawiały pierwsze kroki w korzystaniu z komputerowej aplikacji BECREO, za pomocą której mogły te moduły zaprogramować. W formule programowania wizualnego ułożyły interaktywny program sterujący platformą Arduino oraz modułami. Efekty pracy wywołały silne emocje, okrzykom zaskoczenia i zachwytu nie było końca.
Bardzo dziękujemy Panu Staroście i z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia, które krok po kroku poszerzają programistyczną wiedzę naszych uczniów 😊🌹
Tekst: p. Bogusława Pachur, zdj.: p. Elżbieta Krasicka
 
 
Nauka programowania jest znacznie ciekawsza, gdy na biurku coś miga, świeci, rusza się i wydaje dźwięki. Taką możliwość dają mikrokontrolery, czyli malutkie komputery do których można podłączyć elementy elektroniczne.
Dzisiaj na lekcji informatyki w kl. 4c gościliśmy p. Karola Motykę - Starostę Braniewskiego, a prywatnie pasjonata elektroniki, automatyki i programowania, który wprowadził naszych uczniów w świat mikrokontrolerów. Zajęcia wywołały wśród uczniów wiele pozytywnych emocji i chęć dalszego zgłębiania sztuki programowania, za co bardzo dziękujemy #LaboratoriaPrzyszlosci