Fotografia przedstawia dwie dziewczynki z dużą ilością medali na szyji

Wiktoria i Vanessa Samokar to siostry o szczególnych zainteresowaniach sportowych, które chodzą do naszej szkoły. Vanessa ma 7 lat i od 3 lat trenuje judo w Miejskim Ośrodku Sportu „Zatoka” w Braniewie. Jej 9-letnia siostra, Wiktoria, trenuje judo w tym samym ośrodku od 4 lat. Do uprawiania akurat tej dyscypliny sportu namówił je ich tata, Sebastian. Dziewczynki osiągają bardzo dużo sukcesów sportowych dzięki wytrwałej pracy pod okiem swojego trenera Adama Dudka. Chętnie chodzą one na treningi aż 3 razy w tygodniu. Zdobyte nagrody świetnie motywują je do dalszej pracy.

Wśród olbrzymiej ilości dyplomów, pucharów, wyróżnień i medali najważniejsze dla Wiktorii są następujące sukcesy: I miejsce w VII Memoriale Jigoro Kano w Judo w Luboniu, I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Gdyni Dzieci w Judo, I miejsce w XXIII Otwartych Mistrzostwach Pomorza w Judo im. W. Sawickiego i kmdr. S. Filipiaka oraz I miejsce mini judo Dzień Dziecka na sportowo z całymi rodzinami pod Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Z kolei najcenniejszymi zwycięstwami dla Vanessy są: II miejsce w VII Memoriale Jigoro Kano w Judo w Luboniu oraz I miejsce Najlepszy Zawodnik VI TOMITA CUP.

Życzymy Vanessie i Wiktorii wielu sukcesów sportowych.

Ciekawostka, czy wiesz, że…?

Trening judo opiera się na trzech głównych zasadach:

  • Pierwszą z nich jest zasada „ustąp, a zwyciężysz”, którą można najprościej wytłumaczyć na zasadzie wykorzystania siły przeciwnika do skutecznego ataku lub kontrataku. Oczywiście walka nie polega jedynie na ustępowaniu. W celu jej dogodnego przeprowadzenia stosuje się różnego rodzaju sposoby bezpośredniego, otwartego ataku.
  • Drugą zasadą judo jest „minimum wysiłku, maksimum efektu”. Polega ona na stosowaniu odpowiednich rzutów i chwytów.
  • Trzecia zasada „doskonalenie samego siebie” opiera się na trenowaniu dla wspólnego dobra i korzyści. Trenując należy zwracać uwagę nie tylko na siebie, ale również na naszego partnera.

W dniu 22 lutego 2016 roku Vanessa otrzymała od pana Adama Dudka "Nagrodę Trenera" za zaangażowanie się w treningi judo oraz godne reprezentowanie barw swojego klubu.

Autor tekstu: Justyna Marzjan