W rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir, która miała miejsce 83 lata temu, delegacja naszych uczniów wraz z p. Jolantą Ryczaj oddała hołd pod pomnikiem Sybiraków na Skwerze Sybiraków oraz pod pomnikiem na cmentarzu przy ul. Morskiej wszystkim, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. 🕯🇵🇱
„To bardzo ważna dla nas rocznica. W dniu 10 lutego, 83 lat temu, miała miejsce pierwsza, masowa i najtrudniejsza dla Polaków z Kresów Wschodnich deportacja na Sybir- mówi Jolanta Ryczaj, nauczycielka, członek zarządu braniewskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, córka Sybiraka zesłanego z Wileńszczyzny do Krasnojarskiego Kraju. W naszym mieście mieszka liczna grupa osób pochodzących z Kresów, których rodziny doświadczyły represji ze strony sowieckiej. Bardzo ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu prawdy historycznej i uczenie szacunku do miejsc pamięci narodowej”.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940r. władze ZSRR rozpoczęły pierwszą z czterech wielkich deportacji obywateli polskich na Syberię. Decyzję wydała Rada Komisarzy Ludowych,
a przeprowadzał realizował ją Wsiewołod Mierkułow - zastępca szefa NKWD Ławrientija Berii. Dla wielu ze 140 tysięcy zesłanych (niektóre źródła mówią nawet o 200 tys.) było to równoznaczne z wyrokiem śmierci.
Pierwsza zsyłka objęła w głównej mierze osoby uznane za niebezpieczne dla władzy sowieckiej: urzędnicy państwowi, kolejarze, właściciele ziemscy czy leśnicy z czego ok. 80% stanowili Polacy, 20% zaś Ukraińcy i Białorusini. NKWD zabierało całe rodziny, na spakowanie mieli dosłownie kilkadziesiąt minut. Transport wagonami towarowymi przebiegał w niezwykle ciężkich warunkach, przy bardzo niskich temperaturach. Wiele osób nie przeżyło podróży. Polacy trafiali głównie do obwodów archangielskiego, czelabińskiego, czkałowskiego, irkuckiego, iwanowskiego, nowosybirskiego, omskiego
i swierdłowskiego, a także do Jakucji, Kraju Krasnojarskiego i Ałtajskiego. Łącznie,
w czterech masowych zsyłkach, według danych NKWD wywieziono około 330-340 tys. osób. Według niektórych historyków wywózki mogły objąć nawet 1,35 mln osób, z których wielu nie przeżyło wyczerpującej pracy w łagrach.
Uczniowie szkoły zapoznali się na lekcjach muzyki ze słowami i melodią Marszu Sybiraków, pieśnią, która obecnie jest Hymnem Związku Sybiraków działającego ponownie od roku 1989.
Pieśń patriotyczna Marsz Sybiraków, jest młodą pieśnią, została napisana w latach 90 XX wieku. Autorem jest Marian Jonkajtys, aktor, reżyser teatralny, poeta a kompozytorem melodii Czesław Majewski. Pieśń Marsz Sybiraków przypomina o wydarzeniach, skutkiem których Polacy wywożeni byli na Syberię, gdzie często ginęli w obozach pracy, z głodu i wycieńczenia. Głównym motywem pieśni jest droga.