Każdego roku podstawowe szczepienia ratują życie prawie 3 milionów dzieci na świecie. Wystarczy zaszczepić dziecko, by było chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka. Szczepienie to najbardziej skuteczny sposób walki z wieloma chorobami. Niestety w niemal 1/3 przypadków przyczyną śmierci dzieci poniżej 5 roku życia są choroby, którym możemy zapobiegać. Angola jest jednym z krajów, w którym wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno-sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci.

W listopadzie nasza szkoła przystąpiła do akcji ,,Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalną charytatywną laleczkę, która jest symbolem pomocy, jakiej dzieci chciały udzielić rówieśnikom z biednych krajów. W akcję zaangażowali się rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej powstało ok. 130 małych dzieł sztuki.

19 stycznia 2017 roku w godz. 16.00 – 18.30 będzie miała miejsce wystawa laleczek. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Angoli przekazując na ten cel darowiznę minimum 10 zł. Niektóre laleczki można zobaczyć na zdjęciach poniżej oraz profilu szkolnego Facebooka.

Jednocześnie informuję, że spośród wszystkich laleczek wybrano 10 najbardziej oryginalnych. Na jedną z nich będzie można oddać swój głos na naszej stronie internetowej. Laleczka, która zdobędzie najwięcej głosów, będzie reprezentowała naszą szkołę w międzynarodowym konkursie „Najbardziej oryginalna laleczka” organizowanym przez UNICEF Polska. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej z gośćmi w szkole, która wygra.
O szczegółach głosowania w międzynarodowym konkursie, poinformujemy w późniejszym terminie.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej akcji!

Tekst i zdjęcia: Danuta Gergelewicz