11 maja 2015r  uczniowie klas piątych z naszej szkoły wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki była wizyta w Parlamencie RP oraz zwiedzanie zabytków stolicy.

Podczas pierwszego dnia wycieczki, uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z wicemarszałkiem Senatu panem Stanisławem Karczewskim, który wręczył nagrody laureatom XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Senacie, organizowanym przez Biuro Kancelarii Senatu. Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach. Zwycięzcą konkursu w kategorii historycznej został Hubert Bernacki ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Drugie miejsce zajął Krzysztof Falciński ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku, a trzecie – Olaf Sujata ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. W kategorii plastycznej wygrała Maja Czebotar ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Senatu RP w Braniewie. Drugie miejsce zajęła Maria Kondyra ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ornecie, a trzecie – Klaudia Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Po wręczeniu nagród uczniowie klas piątych, laureaci konkursu, nauczyciele i opiekunowie udali się na obiad do stołówki senackiej. Następnie dzieci uczestniczyły w symulacji obrad Sejmu Staropolskiego, nad których całością czuwali Pani Małgorzata Szydłowska i Pan Jarosław Zawadzki. Po historycznym wprowadzeniu do tematu obrad Sejmu Staropolskiego, uczniowie dokonali losowania postaci  szlacheckich. Aby odczuć atmosferę powierzonych im ról, uczniowie zostali przebrani w szlacheckie stroje staropolskie. Tematem obrad był planowany ślub króla Władysława IV z niemiecką księżniczką Cecylią Renatą. Główne role odgrywali: król – Jędrzej Ostrowski, Marszałek Wielki Koronny - Marcel Waraksa i prymas - Kacper Ziemniak. Wypowiedzi i głosy posłów były bardzo różnorodne i nawet nam dorosłym dały wiele do myślenia. Podczas symulacji obrad odegranych przez uczniów Naszej Szkoły emocje były ogromne. Po zliczeniu głosów za było 11 głosów, przeciw 34, co nie pozwoliło pojąć za żonę Cecylię Renatę. W rzeczywistości. Król Władysław IV otrzymał zgodę na ożenek z księżniczką, z którą miał kilkoro dzieci. Po obradach uczniowie zwiedzili Sejm i Senat, a następnie udali się na zasłużony wypoczynek do ośrodka JAZZPOL na obrzeżach Warszawy.

Drugiego dnia na zaproszenie Kancelarii Senatu uczniowie zwiedzili Pałac na Wodzie w Łazienkach i Zamek Królewski. Atrakcją był również przejazd metrem na Stadion Narodowy, gdzie podzielone na grupy dzieci zwiedziły kompleks stadionu: szatnie zawodników, pomieszczenie do masażu, a co najważniejsze wykonali zdjęcia na tle koszulek Lewandowskiego, czy Szczęsnego. Zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się do Ośrodka na nocleg, gdzie czekało przygotowane przez naszych wychowawców i opiekunów ognisko z kiełbaskami i dyskoteka.

Trzeci dzień naszego pobytu zakończył się zwiedzaniem Muzeum Prehistorycznego, gdzie przeżyły symulowany atak rekina. Ten moment na długo zapadnie im w pamięci. Po pełnym wrażeń pobycie w krainie dinozaurów, uczniowie zjedli obiad, a następnie zwiedzili Stadion Legii Warszawa.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń o godz. 22:30 wróciliśmy do Braniewa.

Autor tekstu: Elżbieta Zawadka