To właśnie imię nosi nasza braniewska SP3. Zapytacie - co się z tym wiąże? Otóż jako jedyna w Polsce szkoła noszące to imię, zostaliśmy zaproszeni przez Kancelarię Senatu RP w progi tegoż jakże zacnego miejsca.

Korzystając z zaproszenia, 31 maja, uczniowie klas piątych wraz z opiekunami wybrali się w ową niesamowitą i niezwykle edukacyjną podróż. Zwiedzanie Sejmu, Senatu, spotkanie z marszałkiem Wyrowińskim, warsztaty przybliżające pracę senatora – te oraz inne atrakcje były wpisane w wyjazd. Dzieci przez moment wcieliły się w postaci senatorów dawnej Polski, stroje doskonale to ilustrowały. Senatorowie – biskupi, wojewodowie, kanclerze – dumali nad losem króla Władysława IV, a jednocześnie nad losem całego kraju. Czy małżeństwo króla z księżniczką Cecylią Renatą przyczyni się do umocnienia kraju, czy raczej przeciwnie, do jego upadku? Trudna decyzja jak na piątoklasistów. Nie. Zdecydowaną większością głosów, Senat zdecydował, iż małżeństwo ze wspomnianą księżniczką nie dojdzie do skutku. Emocje sięgały zenitu. Królowi nie pozostało nic innego, jak pogodzić się z wolą ludu. Dzieci-senatorowie miały też niecodzienną okazję zwiedzić Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Łazienki, Stare Miasto.

Po dwudniowej wizycie w stolicy, pełni pozytywnych emocji wróciliśmy do domu. Rozmowom o wycieczce do dziś nie ma końca…

Autor tekstu: Magdalena Grzelak