3 Maja

W maju 2011 nasza szkoła została wyróżniona, gdyż to właśnie uczniów SP3 wybrano do przygotowania uroczystego apelu z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja ta uchwalona została w 1791 roku. Była to pierwsza tego typu ustawa w Europie, a druga na świecie. Do dziś jesteśmy z niej dumni i każdego roku przypominamy to wydarzenie. Nauczyciele, którzy zaangażowali się w przygotowanie apelu to panie- Krystyna Adamska, Magdalena Grzelak. Pani Adamska przygotowała występ chóru szkolnego, który jak zwykle uświetnił całą uroczystość, zaś Pani M. Grzelak przygotowała inscenizację, w której brali udział uczniowie klas- VI c i VI b. W piątek 29 kwietnia, odbyła się próba generalna w BCK. Wtedy udekorowana została scena. Dekoracje w głównej mierze stanowiły godło, biało czerwona flaga oraz portrety głównych autorów konstytucji.

3 maja, tuż po Mszy Świętej w bazylice mniejszej w Braniewie, wszyscy przeszli do Sali kinowej BCK. Uroczystość rozpoczął występ grupy wokalnej działającej w BCK, która zaprezentowała przegląd piosenki patriotycznej. Następnie panowie- Burmistrz, Starosta, oraz Wójt- wręczyli stosowne odznaczenia, najpierw osobom zasłużonym w walce z okupantem podczas II Wojny Światowej, później osobom zasłużonym dla Braniewa w obecnych czasach. Po tych wszystkich przemówieniach i podziękowaniach nastąpił występ uczniów naszej szkoły. Apel okazał się tak niesamowity, że okrzyknięto go najlepszym apelem roku.

W ciągu kilkunastu minut każdy z widzów przeniósł się w czasy Stanisława A. Poniatowskiego, mógł przekonać się, w jakich warunkach i okolicznościach powstawała konstytucja, czego dotyczyła i jak zareagowali na nią ówcześni Polacy.

Chłopcy, przebrani za najważniejsze postaci tego wydarzenia, a mianowicie króla, marszałka, posłów- toczyli dyskusję i spory. Wreszcie podjęto decyzję o uchwaleniu konstytucji, a król złożył  przed Bogiem i narodem stosowną przysięgę. Gdy aktorzy zeszli ze sceny, rozbrzmiewały dźwięki „ Poloneza 3 Maja”, na scenę wyszli kolejni uczniowie i dostojnie zatańczyli „chodzonego”. Na koniec na tronie króla usiadł Stańczyk- dziewczynka, która recytowała wiersz, mówiący o tym, że wolność i radość Polaków nie trwały długo, gdyż jak wiemy wkrótce Polska zniknie z mapy Europy. Na scenę wyszli wszyscy uczniowie i odśpiewali znaną pieśń „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Tym symbolicznym akcentem zakończony został uroczysty apel, jak i całe obchody święta. Występ nagrodzono rzęsistymi brawami.

5 maja 2011, we czwartek, apel został zaprezentowany społeczności szkolnej SP3. Tym razem wzbogacono go o prezentację multimedialną, w całości poświęconą Konstytucji 3 Maja.

Tekst: Magdalena Grzelak