22 września uczniowie kas 3C i 3E powitali jesień wyjazdem do Nadleśnictwa Zaporowo. Najbardziej obawialiśmy się deszczu, ale nie, pogoda nam sprzyjała. Wyjazd się udał.

Po lesie oprowadzał nas pan Antoni Czyż. Niezwykle sympatyczny i uprzejmy człowiek, miłośnik lasu, leśniczy. Wyjaśnił dzieciom, dlaczego w lesie należy być cicho i nie wolno niszczyć młodych drzew, łamać gałęzi, zbierać roślin, w tym grzybów, a także kiedy i jakie zwierzęta można tu spotkać. W prosty sposób porównał budowę drzewa do budowy organizmu człowieka. Dowiedzieliśmy się, że drzewa mogą być chore, mogą mieć blizny, że nawet trujące dla człowieka rośliny, stanowią ważny składnik ekosystemu leśnego. Ciekawostką były leśne cmentarzyska, prawdopodobnie Wikingów.

Fragment lasu, w którym przebywaliśmy to rezerwat. Można w nim spotkać nawet bobry!

Uwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko, łącznie z pieczeniem kiełbasek, które wszystkim bardzo smakowały. Jeszcze przemarsz „ścieżką zdrowia”, gdzie hasaniu nie było końca. Liny, drążki do wspinania, drabinki, pnie stanowiące tory przeszkód... I powrót do Braniewa.

Jakże przyjemnie było oddychać tak czystym i świeżym powietrzem!

Tekst: Magdalena Grzelak

Zdjęcia: Anna Mućka